Jahangir Khan

Jahangir Khan – legenda squasha

Jahangir Khan – legenda squasha

W każdej dyscyplinie co jakiś czas pojawia się prawdziwy mistrz. Jahangir Khan (urodzony 10 grudnia 1963 roku w Karachi, Pakistan) zdominował światową arenę squasha. Do tej pory uważany przez wielu za najlepszego gracza squasha w historii.

Co sprawiło, że stał się legendą? Jednym z jego niesamowitych osiągnięć było 5 lat gry bez porażki! W latach 1981-1986 wygrał 555 meczy co jest najlepszym wynikiem biorąc pod uwagę wszystkie profesjonalne dyscypliny sportowe.

Jahangir Khan

Rozpoczęcie kariery

Jako dziecko Jahangir był bardzo chorowity. Dlatego też lekarze doradzali udział w jakichkolwiek aktywnościach fizycznych. Po kilku operacjach przepukliny ojciec pozwolił mu spróbować gry w squasha. W 1979 selekcjoner reprezentacji Pakistanu odmówił zabrania Jahangira na mistrzostwa świata odbywające się w Australii. Jako powód podał słaby stan zdrowia. Zamiast udziału w mistrzostwach Jahangir postanowił zagrać w mistrzostwach amatorów. Wygrał je w wieku 15 lat stając się najmłodszym graczem posiadającym tytuł mistrza.

W 1979 roku na korcie zmarł brat Jahangira – Torsam Khan. Ta śmierć omal nie spowodowała wycofania się Jahangira ze świata profesjonalnego squasha.

Dalsza kariera

W roku 1981 mając 17 lat Jahangir stał się najmłodszym zwycięzcą Worl Open. To zwycięstwo było jednym z 554 dalszych wygranych pojedynków. Serię tą w dużej mierze zawdzięczał kuzynowi – Rehmatowi Khanowi. To on sprawił, że Jahangir był najsprawniejszym fizycznie zawodnikiem na świecie. Niszczył swoich przeciwników niesamowitym przygotowaniem fizycznym przekładającym się na długie wymiany prowadzone w szaleńczym tempie (nie do wytrzymania dla przeciwników). W filmie dokumentalnym o życiu Jahangira zostały ujawnione tajemnice jego treningów. Często treningi zaczynał biegiem na 9 mil (14,5 km) zajmującym mu 60-120 minut. Następnie serie sprintów i podnoszenie ciężarów na siłowni. Na koniec basen. Wszystko to 5 razy w tygodniu.

Skalę dominacji Jahangira pokazują International Squash Players Association Championships rozegrane w 1982 roku. Jahangir wygrał je bez utraty punktu…

Wspaniała seria wygranych zakończyła się w 1986 roku na finałach Wold Open we Francji. Jahangir przegrał z Rossem Normanem (z Australii).

Oto podsumowanie niesamowitej serii przez Jahangira – „Nie było moim planem stworzenie takiego rekordu. Ja tylko wkładałem wysiłek by wygrać każdy mecz w którym grałem i udawało się to przez tygodnie, miesiące i nawet lata aż do momentu kiedy zostałem pokonany przez Rossa Normana”

 

 

 

Wielka rywalizacja

Pod koniec 1986 roku inny gracz squasha z Pakistanu, Jansher Khan, pojawił się na światowej scenie squasha. Janghir wygrał kilka pierwszych pojedynków z Jahangirem. Łącznie rozegrali ze sobą 37 meczy w turniejach. Jansher wygrał 19 razy a Jahangir 18.

Jansher zasługuje na osobny artykuł który obiecuję niebawem napisać.

 

 

Zakończenie kariery

W 1993 roku Jahangir wycofał się z gry – nie porzucił jednak squasha. Jest przewodniczącym światowej federacji squasha od 2002 roku. W chwili pisania tekstu żyje w Karachi z żoną i dwójką dzieci.